Jedlé senzorické hry

Bezpečnost dětí při hře i jakékoliv jiné činnosti je vždy na prvním místě. V případě senzorických her o to víc, že se při nich často manipuluje s drobným materiálem. V tomto článku přinášíme hned 6 zábavných tipů pro přípravu senzorických her, které jsou zcela bezpečné i pro ty nejmenší objevitele. 

Mé dítě stále ochutnává....

ochutnávka

Může se stát, že i starší batolata kolem 2 let věku ještě mají potřebu vše ochutnávat a strkat do pusy. Potřebují ale neustálou zábavu, obzvlášť v dlouhých zimních dnech a Vy byste jim chtěli představit senzorické hry... Na vodní perly nebo kinetický písek si možná budou muset ještě počkat, ale už teď můžete dětem bohatý svět vícesmyslového hraní představit. Stačí k tomu pár věcí, které už doma s největší pravděpodobností máte. 

senzorické materiály v PlayTrayPlayTray jsou připraveny jedlé senzorické materiály - hroch má bláto z OObleck,
krokodýli jsou v želé, papoušci v Aquafaba, velbloud ve strouhance, tygr v tapioce a žirafy ve slaném těstě

Oobleck 

Krásná patlavá záležitost, kterou si možná někteří z Vás pamatují z hodin fyziky. Jedná se o tzv. nenewtonskou kapalinu, která se v klidu chová jako kapalina, avšak při použití síly se chová jako pevné skupenství - např. při zmáčknutí v dlani. Připravíte ji snadno pomocí kukuřičného škrobu Gustin a trošky vody. Můžete si hrát s konzistencí, připravit hutnější a nechat děti dolévat vodu, nebo do řidší směsi přimíchat potravinářské barvy a použít k malování. Když do oobleck přidáte trošku kakaa, hned máte skvělý základ bahýnka pro přípravu malého herního světa - vykoupejte v něm například prasátko z naší farmy

Aquafaba

Nadýchaná a jemná pěna, navíc naprosto bezpečná k jídlu - to je aquafaba. Pro přípravu potřebujete plechovku cizrny v nálevu a mixér nebo ruční šlehač. Nálev z cizrny sceďte, pokud si přejete přidejte barvivo a vyšlehejte do husté pěny. Podobně jako při šlehání bílků, až se začnou tvořit špičky, je hotovo :) Aquafaba vytvoří hezký základ pro hru hledání pokladu - schovejte do ní libovolné miniatury Safari a nechejte dítě hledat. 

Slané těsto na modelování

Po internetu koluje celá řada návodů na domácí modelínu. I my máme jeden oblíbený, který v některém z dalších článků uveřejníme. Oblíbili jsme si však i tradiční slané těsto, které není nic než sůl, voda a mouka a ze kterého se dají vytvořit i trvanlivé dekorace. Potřebujeme na něj 2 hrnky hladké mouky, 1 hrnek soli, 3/4 hrnku studené vody. Mouku promísíme se solí, přilijeme studenou vodu a uhněteme vláčné hladké těsto. Pokud se těsto lepí, mouku přidáme, nebo naopak, když se drolí, přilijeme vodu. Těsto můžeme používat jako klasickou modelínu nebo z něj vytvořit trvalé dekorace. V tom případě můžeme nechat hotové výrobky sušit na topení nebo na nízkou teplotu v troubě. 

Želé legrace

Pro přípravu senzorického tácu nám bohatě postačí obyčejná želatina. Můžeme do ní vložit malé figurky a nechat zatuhnout, děti je pak budou vytahovat například pomocí pinzety z naší sady pro rozvoj jemné motoriky. Želatinu můžete nalít do nejrůznějších formiček a tvarů, barvit potravinářským barvivem, ochutit džusem a udělat z ní senzorickou svačinu :) 

Tapioka 

Tapiokové perly přinesou dětem zážitek podobný manipulaci se slizem, přitom však bezpečný i pro malé ochutnavače. Perly nechejte několik hodin v lednici namočené ve vodě nabobtnat, poté přelijte do hrnce a uvařte podle návodu výrobce. Do vody můžete přidat barvivo. Po schladnutí přidejte figurky nebo nástroje dle libosti. 

Jedlý písek

Někdy je dobré a žádoucí si nekomplikovat život návodama a náročnou přípravou čehokoliv, a mít v záloze rychlou a zábavnou aktivitu za pár korun a 1 minutu. V tu chvíli přichází na řadu - tramtadá - strouhanka :) Nasypejte ji do PlayTray, přidejte dřevěné náčiní a je to. 

Po ukončení hraní můžete společně uklidit - zbytky her zamést, vyhodit do koše a pomůcky umýt. 

po hraní následuje úklid

Všechny tyto materiály jsou sice připraveny z kuchyňských surovin, přesto je potřeba dodržovat zásady bezpečnosti  - nikdy nenechávejte děti při manipulaci se senzorickým materiálem bez dozoru. Předveďte dětem bezpečný způsob práce s pomůckami, udržujte místo pro práci v čistotě, aby nedošlo např. k uklouznutí. Bavte se bezpečně :) své nápady na senzorické i jiné senza hraní s námi nezapomeňte sdílet na instagramu @senza_hrani