Duhová rýže

Obyčejná kuchyňská rýže má v senzorických hrách své nezastupitelné místo, je jedním ze základních výplňových materiálů do sensory boxů. Legraci a základní manipulaci si můžete vyzkoušet na obyčejné nebarvené domácí rýži, případně vybrat oblíbenou barvu  Z NAŠÍ NABÍDKY.

barevnaryze

Pro úplně první seznámení dětí se sypavou smyslovou hrou doporučujeme použít nejdříve rýži v jedné barvě, k ní nabídneme nástroje na přesypávání - LOPATKU, misky, hrníčky a sklenice.  Ke hře se můžeme připojit, nabírat a sypat, nechat si rýži padat mezi prsty (je to opravdu uklidňující), dítě si později samo najde další způsoby a možnosti. Nastavte si pravidla hned na začátku - např. můžeme sypat jen v rámci podložky nebo pracovního místa, s nabíraným materiálem neházíme, nechodíme atd - vše přizpůsobte Vašemu komfortu a ochotě uklízet  :) Do úklidu zapojujte i děti, nechte je použít vysavač nebo trénovat zametání.

Barevná rýže může sloužit jako základ pro vytvoření herních světů - nasypeme zelenou jako louku, černou jako VESMÍR, modrou jako moře, přidáme pár figurek a hra může začít (více na téma herních světů v některém z příštích článků). Dále může sloužit na ''vaření'' - to mají rády děti od batolat po školáky - ke hře můžeme přidat náčiní a potraviny z dětské kuchyňky. 

V kuchyni najdeme bohatou škálu sypavých produktů vhodných na přípravu senzorických her a herních světů - čočka, mnoho druhů fazolí, cizrna - jedlým možnostem senzorické hry se budeme také v budoucnu věnovat. Při přípravě senzorických boxů a táců je fajn používat více materiálů než jen duhovou rýži, děti tím obohatí své hmatové i zrakové vnímání, můžete s nimi procvičit slovní zásobu (malý- větší-největší), pinzetový a špetkový úchop při nabírání rozličných surovin a v neposlední řadě sluchové vnímání (při vysypání zní každý druh materiálu jinak). Navíc drobná obměna dokáže i staré aktivitě přinést nový půvab a Vám třeba umožní vypít v klidu kávu :).