Pro mnohé, kteří se pohybují v oblasti senzorického hraní, je známý legendární Play Tray od značky Inspire My Play. Je jakýmsi svatým grálem senzorického hraní, někteří rodiče nebo učitelé si ho bez něj ani neumí představit a často na něj nedají dopustit.
Pokud si ovšem nejste jistí, jestli se Vám investice do Playtray vyplatí, zda není příliš velký, nebo váháte z jiného důvodu, tento plastový třídící tác s víkem je velmi dobrou variantou pro začátek.
V článku níže se dozvíte, jak tento tác využít pro různé aktivity.
1. Pozvánka ke hře s modelínou
Modelína patří mezi velmi oblíbené dětské aktivity. A zároveň i pro rodiče - nešpiní, procvičuje jemnou motoriku, práci s různými nástroji, u starších rozvíjí fantazii.
Do středu tácu umístěte modelínu, měkkou, nemazlavou, voňavou a s lákavou barvou. Do volných prostor tácu pak cokoli, co Vás napadne - figurky, válečky, vykrajovátka, korálky, sušené květy nebo jiné přírodniny a ozdoby. Můžete dětem vytvořit tematické hraní podle jejich zájmu nebo podle ročního období a svátků. Bude to bavit nejen je, ale i Vás.
2. Tác pro životní cyklus
Pokud se chystáte ilustrovat svým dětem vývoj různých živočichů nebo třeba koloběh vody, najdete i v naší nabídce dřevěný tácek se čtyřmi nebo pěti výřezy. Ovšem podobnou službu Vám může zajistit i tento třídící tác. Přidáte na jeho stěny šipky, na dno obrázky k přiřazení a dětem vysvětlíte, co jim figurky nebo obrázky ukazují.
3. Třídíš, třídím, třídíme
Třídění do kategorií je pro děti oblíbenou výzvou. Okolo druhého roku, kdy vrcholí senzitivní období pro pořádek a řád, o to více. Začít můžete barvami nebo geometrickými tvary. Můžete tác vzít ven a na jaře sbírat podle obrázků květiny, na podzim žaludy, kaštany nebo listy. Čtyři prázdné prostory se hodí pro kategorie ročních období nebo přiřazování zvířat k jejich prostředí, ve kterém žijí. Starší batole už zvládne přiřadit dopravní prostředky k místům, kudy se pohybují, nebo odlišit různé tvary těstovin. Předškolákům můžete přiblížit třídění odpadu.
4. Pomůcka pro vrstvené puzzle
Tác se může stát i velmi dobrým pomocníkem k některým jiným pomůckám, například vrstveným vkládačkám. Dítě může být frustrované, že na začátku nedokáže rozdělit puzzle podle vrstev, které se mu pletou a vkládačku proto úplně opustit. Pomozte mu na začátku roztříděním a skládání bude i pro ty méně trpělivější zábavné.
5. Senzorické hraní a přiblížení různých materiálů
Pokud se senzorickým hraním teprve začínáte, rozhodně dbejte na dodržení bezpečnosti hraní. A to obzvláště, pokud je Vaše dítě malé a má tendenci vkládat si různé věci do pusy a tak je zkoumat. Na začátku můžete dětem nabídnout různé druhy suchých materiálů - rýži, těstoviny, cizrnu, čočku, kinetický písek. Přidejte naběračku, lžičky a tác se sám stane prostorem pro hru. Zvládne i mokré aktivity - tapioku, vodní perly, oobleck nebo namočená chia semínka. Čtyři prostory jsou tak akorát, aby děti nebyly přehlcené, ale uspokojily své smysly prozkoumáním různých textur, velikostí a tvarů. Atraktivitu můžete zvýšit i dodržením stejné barvy materiálů.
6. Vstupte do malých světů
Modelína, figurky, senzorický materiál - když vše smícháte dohromady, můžete dětem do tácu a jeho víka vytvořit malý svět - například rybník, polární kruh nebo les. Cokoli, co má Vaše dítě rádo, lze napodobit do tácu, klidně i popeláře nebo zámek s princeznami. Pokud se Vám nechce vymýšlet jednotlivé komponenty, je možné pořídit i hotové Senza Boxy a svět poskládat z nich. Příprava se tak zcvrkne na sotva pár minut. Pak už jen stačí fascinovaně pozorovat Vaše děti, co si z malého světa a jeho obyvatel vytvoří.
7. Hrajeme si a nezlobíme
Tác se může stát i nositelem doplňků pro různé hry. Nasypte dětem ovesné vločky, přidejte bambulky dvou barev, formičky a na lístečky nachystejte instrukce, a děti si tak mohou hrát na tvorbu jablečného koláče a procvičovat si počítání. K modelíně přidejte klacíky, listy, pírka, vajíčka a figurky ptáků a nechte je vytvořit hnízdo.
Velmi hezká je hra od Učitelek ze školky, kdy si na tác můžete nachystat žetonky pro doplňování na pracovní list. Pro mladší děti budou stačit čtyři barvy a přiřazování, starším přidejte dvě další a kostku a jedna z prvních deskových her pro hráče od dvou let je na světě.
8. Koláže
Jak dětem zpestřit techniku stříhání? Nasbírejte venku listy, květiny a nachystejte je do tácu k nůžkám. Když přidáte lepidlo, mohou si děti později vytvořit koláž z listů a květů. Zapojte je do všech kroků procesu, a o to větší bude radost a hrdost na výsledné dílo.
Můžete také nachystat krepový papír, děti nechat stříhat nebo trhat malé kousky papíru, zmačkat je a přilepit na obrysy květiny, motýla, zvířátek, aut, čehokoli, co Vás napadne a Vaše dítě zaujme.
9. Trénink navlékání
Doprostřed tácu umístěte modelínu, zapíchněte do ní špejli nebo špagety, a do jednotlivých prostor tácu těstoviny různých tvarů. Můžete je předem nabarvit, o to zajímavější pak pro děti budou. Navlékat můžete i kroužky cereálií nebo korálky, a procvičovat tak jemnou motoriku.
10. Senzorické lahvičky
Znáte senzorické lahvičky? Jsou fascinující pro kojence, ale zaujmou i batole. Doprostřed tácu si nachystáte lahvičku a do prostor různé drobnosti (bambulky, korálky, třpytky, figurky), k nim přisypte písek, sůl nebo rýži. Můžete je také zalít vodou a tekutým průhledným lepidlem pro zajímavější efekt. Nechte starší dítě připravit lahvičku pro mladšího sourozence. Na konci nezapomeňte víčko lahvičky pořádně zajistit, např. tavnou pistolí, aby se nedala otevřít.
--